top of page
Sehpa 1.jpg

Çatı Tipi Solar Taşıyıcı Konstrüksiyon

    Güneş enerjisi tesislerinde, panel ve inverterden sonra belki de en önemli üçüncü ekipmanı konstrüksiyon yani metal taşıyıcı sistemler oluşturuyor. 

    Oluşturulan konstrüksiyon ne kadar sağlam ve uzunömürlü malzemelerden yapılmış ise tesisiniz de o kadar sağlam ve uzun ömürlü olmaktadır.

   

 Taşıyıcı malzemelerin birleştirilmesinde kullanılacak cıvatalar mutlaka inox olmalıdır.  İleride cıvatalarda meydana gelebilecek paslanma ya da deformasyon santralin ömrünü  etkileyecektir. En iyi malzemelerin seçilmesinin yanında montajında çok önemli olduğu  unutulmamalıdır. Uygulanacak projenin statik hesabında, zemin etüt raporu önemli bir 
konudur.

        Yatırımcıların ve EPC firmalarının, taşıyıcı sistemlerin bir mühendislik projesi ve inşaat uygulaması olduğunu göz önünde bulundurmaları gerekir.

        Çatı  Tipi  Solar  Konstrüksiyon uygulamaları çatının şekline, yapım ve kaplama malzemesine göre  değişiklik göstermektedir.

WhatsApp Image 2020-11-23 at 13.11.33.jpeg
Profil 3.png

Alüminyum Malzeme  

Profil 1.png

55 ‘lik Çatı Profili 

80 ‘lik Çatı Profili 

Çatı Profilleri  

Profil 2.png

Kenar ve Orta Tutucu Profilleri  

Kenar Tutucu

Orta Tutucu

Çatı  uygulamalarında  mevcut  çatının yük kaldırma  kabiliyeti, statik hesaplamaların uygun olması  önemlidir.

 

Çatının  durumunun uygun olması durumunda,  yön ve  uygun eğim açısına  göre, projelendirme  standartlarına  uygun olarak, tam sızdırmazlık sağlanarak, pv taşıyıcı konstrüksiyonların montajları uygun  ekipman ve  aparatlarla  firmamız  bünyesinde  bulunan  deneyimli teknik personelimiz tarafından  yapılmaktadır.

Arazi Tipi Solar Taşıyıcı Konstrüksiyon

WhatsApp Image 2020-12-06 at 17.11.03 (1).jpeg

Arazi  Tipi  Solar  Konstrüksiyon uygulamaları iki yöntem şeklinde yapılabilmektedir.

 

Bu yöntemlerden ilki ayakların araziye  çalışması ile geçekleştirilmektedir. Diğer yöntem ise ayakların oluşturulacak beton blok üzerine monte edilmesi şeklindedir. Her iki uygulama şeklide arazinin durumuna, yatırımcının isteklerine göre uygulama yapılmaktadır.

Çakma yöntemiyle yapılacak projelerde, kullanılacak malzemenin 25 yıl toprak altında kalacağı hesaplanarak, ona göre seçilmesi gerekir.

WhatsApp Image 2021-06-25 at 11.10.30 (1).jpeg
WhatsApp Image 2021-06-25 at 11.10.29 (1).jpeg
WhatsApp Image 2021-06-25 at 11.10.30.jpeg
IMG_9682.jpeg
bottom of page